Asri Haber

24 bin Kişiye Suç Duyurusu

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, kayıt dışı elektrik kullandıkları tespit edilen 6 ilde 24 bin 467 aboneye suç duyurusunda bulundu. DEDAŞ‘ın yaptığı açıklamada, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta  elektriğin kayıt dışı kullanımına karşı hukuki mücadelenin sürdüğü belirtildi. Kaçak elektrik kullanımı tespit edilen 24 bin 467 abone hakkında hukuki işlem başlatıldığı belirtilen açıklamada, 2 bin 500’den fazla aboneye “kaçak elektrik kullanmak” […]

24 bin Kişiye Suç Duyurusu
14 Nisan 2015 - 13:07 'de eklendi ve 959 kez görüntülendi.

24 bin elektrik abonesine suç duyurusu

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, kayıt dışı elektrik kullandıkları tespit edilen 6 ilde 24 bin 467 aboneye suç duyurusunda bulundu.

DEDAŞ‘ın yaptığı açıklamada, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta  elektriğin kayıt dışı kullanımına karşı hukuki mücadelenin sürdüğü belirtildi.

Kaçak elektrik kullanımı tespit edilen 24 bin 467 abone hakkında hukuki işlem başlatıldığı belirtilen açıklamada, 2 bin 500’den fazla aboneye “kaçak elektrik kullanmak” ve “mühür bozmak” suçlarından para ve hapis cezası verildiği belirtildi.

1 Yıl İçinde 12 Bin Abone

Şanlıurfa’da bir yıl süre içerisinde 12 bin 200 abone hakkında kaçak elektrik kullanımı sebebiyle suç duyurusunda bulunuldu.

“En çok suç duyurusu Şanlıurfa’da yapıldı. Bu kentte kaçak elektrik kullandıkları için haklarında suç duyurusunda bulunulanların sayısı 6 ilin toplamının yaklaşık yarısını oluşturdu. Şirket avukatları, son bir yıllık süre içerisinde Şanlıurfa genelinde kaçak elektrik kullandıkları saptanan toplam 12 bin 200 abone hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Bu kenti 6 bin 81 abone ile Batman, 4 bin 424 abone hakkındaki suç duyurusu ile Diyarbakır izledi. Mardin’de 964, Siirt’te 501 ve Şırnak’ta da 297 abone hakkında işlem yapıldı.” 

1 Yıldan 3 Yıla Kadar Hapis

“Elektrik enerjisinden karşılıksız yararlanma” suçu sabit olan abonelere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verildiği hatırlatılan açıklamada, eğer savcılık aşamasında borç ödenirse takipsizlik kararı verildiği söylendi. Yargılama devam ederken borç ödenirse “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararı verildiği belirtildi ve suçun birden fazla işlenmesi halinde ceza artırımına gidileceği aktarıldı.

9 Bin Soruşturma Devam Ediyor

DEDAŞ‘ın elektrik dağıtım hizmeti alan bölgelerde  kayıp kaçak oranının yüzde 75’e yakın olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

“Suç duyurusunda bulunulan 24 bin 467 aboneden 9 bin 82’si hakkında tüketim bedelleri göz önünde bulundurularak uygulanan cezai bedelleri ödedikleri için ilgili cumhuriyet savcılıklarınca takipsizlik kararı verildi. 5 bin 619 abone hakkında yargılama devam ediyor. 9 bin 766 abone ile ilgili olarak da savcılıkta soruşturmalar halen devam ediyor.” Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER