Asri Haber

“80 bin cami varken Ayasofya niye açılsın” Sorusuna Öyle Bir Cevap Verdi Ki!

“80 bin cami varken Ayasofya niye açılsın” sorusuna Murat Bardakçı’dan harika kapak!

“80 bin cami varken Ayasofya niye açılsın” Sorusuna Öyle Bir Cevap Verdi Ki!
08 Temmuz 2017 - 13:46 'de eklendi ve 776 kez görüntülendi.

Ayasofya hakkında yapılan ‘Cami mi olmalı müze olarak mı kalmalı’ tartışmalarına devam ederken Murat Bardakçı’dan da bir katkı geldi.

Daha önce de Ayasofya’nın cami olarak kullanılması gerektiğini söyleyen tarihçi/gazeteci Murat Bardakçı CNN Türk ekranlarında canlı yayında neden Ayasofya’nın cami olması gerektiğini anlattı.

AYASOFYA KILIÇ HAKKIDIR, CAMİ OLMALIDIR

CNN Türk’te Hakan Çelik’in programına konuk olan Bardakçı Ayasofya’nın müze sınıfından çıkarılıp cami olarak kullanılmaya başlanması gerektiğini söyledi.
Bardakçı “Kılıç hakkı diye bir şey vardır.”
Ayasofya’nın İstanbul’un fethini sembolü olduğunu ve bunun için mutlaka cami olması gerektiğini söyledi.

Hakan Çelik ise “80 bin cami var?” diyerek itiraz edince, Murat Bardakçı şöyle konuştu:

“Sayıyla adetle sembolü karıştırmayın. İslamiyet’te kılıç hakkı diye bir şey vardır. Ayasofya da bir kılıç hakkıdır. 80 bin cami var diyorsunuz. Hangisi İstanbul’un fethinin sembolü, göstersenize bana. Sen de eskiden böyle gazeteci değildin. İstanbul’un fethini simgeleyen başka bir cami yoktur, cami dışında kullanılamaz, cami olmalı. Birilerine niye batıyor Ayasofya’nın cami olması fetih sembolüdür.”

Hakan Çelik’in turistleri hatırlatması üzerine de Bardakçı 3 tane turist için fethin sembolünden vazgeçilemeyeceğini belirtti.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER