Asri Haber

“Afrika Kıtasının Geleceği Aydınlık ve Parlaktır”

Benin Cumhurbaşkanı Talon ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, en az gelişmiş 48 ülkenin 34’ünün Afrika’da olduğuna dikkat çekerek, “Bu acı tabloda esas sorumlular, asırlar boyunca Afrika insanının kaynaklarını altınını, tüm madenlerini sömüren, o sömürgeci ülkelerdir.

“Afrika Kıtasının Geleceği Aydınlık ve Parlaktır”
06 Aralık 2016 - 22:11 'de eklendi ve 565 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında 5 ayrı anlaşmanın imzalandığını açıklayan ve bu anlaşmalarla birlikte Türkiye-Benin arasında çok farklı bir sürecin başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin çok samimi bir havada geçtiğini aktardı.

“HEDEFİMİZ 54 AFRİKA ÜLKESİNDE DE BÜYÜKELÇİLİK AÇMAK”

Benin Cumhurbaşkanı Talon’un sekiz aydır görevde olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendilerinin çok başarılı bir iş adamı oluşu inanıyorum ki Benin’e çok çok farklı bir vizyon da katacaktır” dedi.

14 yıl öncesine kadar Türkiye’nin Afrika’daki büyükelçilik sayısının 12 olduğunu, bu sayının şimdi 39’a yükseldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz, 54 ülkede 54 büyükelçiliğini Afrika’da kurabilmektir. Çünkü her ülke irili ufaklı ne olursa olsun bizim için bir değerlidir ve her ülkenin de Birleşmiş Milletlerde -ufağı, büyüğü yok-, hepsinin bir rey hakkı vardır. Dolayısıyla bizim için hepsi önem ifade ediyor. Bu dostluğumuzu, dayanışmamızı sürdürebilmek için bizim Afrika’yla olan bağlarımız çok daha güçlü olmalıdır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Şu anda 54 farklı Afrika ülkesinden yaklaşık 4 bin 500 öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve gönüllü kuruluşların desteğiyle Türkiye’de eğitim aldığını, Benin’den de 87 öğrencinin şu anda Türkiye’de eğitimine devam ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde bu sayıyı daha da artırma imkânlarının olduğunu dile getirdi.

BENİN CUMHURBAŞKANI TALON: “TÜRKİYE YÜKSELİŞTE OLAN BİR GÜÇ”

Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon da ülkesinin Türkiye’den öğreneceği çok şeyin olduğunu vurguladı ve devamında şunları ekledi: “Çünkü Türkiye yükselişte olan bir güç. Benin, Türkiye’yle yapacağı iş birliğinden çok şey kazanacaktır. Yine Türkiye de gücünü daha da artırmak ve özellikle de Sahra’nın güneyinde kendini daha da göstermek için, Afrika ile iş birliğine ihtiyaç duymaktadır. Nitekim biz biraz önce de dile getirdik, dünya değişiyor ve Türkiye’nin saçtığı ışık sadece Akdeniz’in güneyiyle de sınırlı kalmamalı. Türkiye kendini Afrika’da ve Sahra’nın güneyinde de daha fazla göstermelidir.”

Yaptıkları görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ülkesine davet ettiğini, kendisinin de yakın bir zamanda bu ziyareti gerçekleştirebileceğini söylediğini aktaran Benin Cumhurbaşkanı Talon, “Yarın ülkeme döner dönmez bunu halkıma duyuracağım ve ziyaretinizi şimdiden hazırlamaya başlayacağız. Şimdiden şahsım ve halkım adına bu ziyaretinizden büyük onur duyacağımızı söylemek isterim. Tüm Sahra’nın güneyi için bu çok önemli bir müjde olacaktır ve görünür şekilde iki ülke arasındaki iş birliğinin vardığı noktayı gösterecektir. Belki birçok Afrika ülkesi de kıskanacaktır, çünkü biz tüm Afrika’da Türkiye’ye hayranlık duyuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER