Asri Haber

Barış Manço’nun Verdiği İbretlik Cevap Hala Konuşuluyor!

Bir Fransız televizyonunda yapılan bir konuşma üzerine Barış Manço Türkiye’nin itibarını bakın nasıl savunuyor ve yıllardan beri konuşulan bu hikaye ortaya çıkıyor.

Barış Manço’nun Verdiği İbretlik Cevap Hala Konuşuluyor!
08 Ekim 2017 - 17:53 'de eklendi ve 1634 kez görüntülendi.

Barış Manço’nun bir fransız televizyonunda canlı yayında, Türklere hakaret eden ırkçı bir spikere verdiği cevap yıllardan beri konuşuluyor. Öyle ibretlik bir cevap vermiş ki hala unutulmamış, bilmeyenler ve yeniden hatırlamak isteyenler için bu olayı sizlerle tekrardan paylaşıyoruz.

Barış Manço'nun Verdiği İbretlik3

Fransız spikerin Türkler hakkında söylediği kötü ifadelere dayanamayan Barış Manço şu cevabı verir ve hem izleyenleri hem de bu olayı dinleyenleri şaşkına uğratan o ibretlik sözleri söyler…

Fransız spiker Türklerin barbar, savaşçı ve medeniyetsiz olduğundan bahsetmeye çalışmıştır fakat Barış Manço, adamın iddiasını çürütmek için şunu der, -Yanınızda kâğıt para var mı? Spiker şaşırır ve şöyle der, -Evet var ama n’olacak. Ve Barış Manço o ibretlik cevabı vermeye başlar…

Barış Manço'nun Verdiği İbretlik2

Bu olaydan az bir süre önce Barış Manço Anahtar isimi şarkısını söylemiştir ve bu şarkıda şöyle bir dize vardır. Beş Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, İki Mevlana-bir Sinan (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992).

Bu şarkı aslında Türkiye’de kullanılan paraların sembolleridir, hem matematik hem de kültürün ifade edildiği bir parçadır. O dönemdeki paralarda resmi olan kişilerin banknot değerleri üzerinden yola çıkılarak yazılmış bir eserdir.

Barış Manço'nun Verdiği İbretlik1

Sonra adamın kendi ülkesindeki paralarda olan kişileri sorar, Spiker cevap verir şu parada şu general var bu parada bu amiral, komutan vs. diye devam eder konuşma.

İşte en çarpıcı cevap buradadır. Barış Manço kendi ülkesinin paralara bastığı insanları tanıtacak ve aradaki kültür ve medeniyet farkını ispat ederek spikerin yaptığı hatasını anlamasını sağlayacaktı ki şu sözleri söyler. Sonra Manço, cebindeki paraları çıkartır ve başlar anlatmaya. Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. (Şairdir)

Barış Manço'nun Verdiği İbretlik4

Bu fotoğraftaki kişi Mevlana’dır. (Düşünürdür) Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet’dir. (Komutan fakat Adaletin Sembolüdür) Mimar Sinan, düşünür şair

Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamlarımızın fotoğraflarını bastık.

Barış Manço'nun Verdiği İbretlik5

“Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş Adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!” der

Barış Manço’nun verdiği bu harikulade cevap sonrasında televizyon yöneticileri apar topar yayını keserler ve spikeri değiştirirler, yerine gelen spiker hem Barış Manço’dan hem de hakaret ettikleri Türk milletinden özür dilerler.

Her sanatçımızın vatanını ve milletini doğru tanıması, doğru tanıtması ve hakkını savunacak bir zihniyete sahip olması dileğiyle sözleri yıllardan beri Türk milletinin duası ve arzusu olmuş bir durumdur.

Not: Programın video kaydı olmadığı için bu hadise hikayeleştirilmiştir, kaynak olarak ise Barış Manço’nun bir üniversitede yaptığı söyleşiden, yakınlarının hatıra olarak aktarmalarından yararlanılmıştır. Kullanılan kelimeler, ifade tarzları birebir değildir.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER