Asri Haber

Başbakan Yıldırım, Türk-Tatar İş Forumu’na katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen Türk-Tatar İş Forumu’na katıldı.

Başbakan Yıldırım, Türk-Tatar İş Forumu’na katıldı.
07 Aralık 2016 - 20:53 'de eklendi ve 673 kez görüntülendi.

Kardeş Tataristan ile iş birliğinin Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin temel taşlarından biri olduğunu ifade eden Yıldırım, Tataristan’da otomotiv, cam, ağaç, petrokimya ve diğer alanlarda faaliyet gösteren birçok yatırımcının bulunduğunu belirtti.

Tataristan’a 2 milyar doların üzerinde doğrudan Türk yatırımı yapıldığını vurgulayan Yıldırım, “Uzun zamandır bu bölgede en etkin yabacı yatırımcı konumundayız ama bize yabancı demek yanlış, biz kardeşiz, burada biz yerli yatırımcıyız. Tataristan’ın sembolü haline gelen birçok eserde Türk şirketlerinin ve işçilerinin imzası var. Müteahhitlerimiz güzel bir hizmet görüyorlar. Destek veren Tatar yetkililere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Rusya ile ekonomik ilişkilerin yaşanan tatsız olay nedeniyle, geçen yıl, gerileme hatta duraklama dönemine girdiğini anımsatan Başbakan Yıldırım, bu şartlara rağmen Tataristan’a yapılan yatırımlarda duraklama yaşanmadığını kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Tataristan’a kaç kez geldiğini hatırlayamadığını anlatan Yıldırım, “Zeybekci’yi size transfer edebiliriz. Ben de ‘Ekonomi Bakanı nerede’ diyorum. Meğer Tataristan’a gidiyormuş. Onun işi dünyayı dolaşmak. Dünyayı dolaşacağız, dostlukları artıracağız, düşmanlıkları azaltacağız. Daha çok ticaret, daha çok ilişki barış, refah ve kardeşlik demek. Şüphesiz iş adamlarımızın bölgeye gösterdiği ilgi Sayın Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’un verdiği destek ve teşviktendir.” değerlendirmesini yaptı.

RUSYA İLE BİRÇOK KONUDA İLİŞKİLERİMİZİ ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ”

Rusya ile sadece ekonomik ilişkileri geliştirmekle kalmayacaklarını vurgulayan Yıldırım,  şunları söyledi:

“Bölgesel kalkınma, bölgesel barışın sağlanması, bölgedeki karışıklıkların sona erdirilmesi, terörle müşterek mücadele edilmesi gibi daha birçok konuda işbirliğimizi arttırarak sürdüreceğiz. Bu bölgenin huzur içerisinde olması, istikrara sahip olması birçok alanı da olumlu etkiliyor. Avrupa’da da olumlu yansımaları, Ortadoğu’da hatta Afrika’da da olumlu yansımaları birlikte olacak.”

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, “Evimizden uzaktayız ama evimizde gibiyiz. Dışarda hava çok soğuk ama yürekler çok sıcak, karşılama çok sıcak. Bunun için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının sonunda katılımcılara, Tatarca “İlişkilerimizin ve iş birliğimizin geleceğine inanıyorum.” diye seslendi.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER