Asri Haber

Derslerinde Başarısız Olan Çocuk Dahi Çıktı!

Çocuğun dahi olduğu bakın nasıl ortaya çıktı.

Derslerinde Başarısız Olan Çocuk Dahi Çıktı!
09 Mart 2016 - 17:23 'de eklendi ve 156502 kez görüntülendi.

Okulda, derslerinde başarısız olan kızın dahi olduğu bakın nasıl anlaşıldı… Melike 9 yaşındaydı ve okuldaki derslerinde hiç başarılır olamıyordu, okuma-yazma konusunda da arkadaşlarının gerisindeydi.

Pideci olan babası, Üstün Zekalılar Derneği Başkanı ile arkadaştı ve kızının durumunu anlattı. Başkan küçük kıza zeka testi uyguladı ve sonuçları herkesi şok etti.

Derslerinde-Başarısız-Olan-Çocuk-Dahi-Çıktı

Erbaş çiftinin tek çocuğu Melike’nin babası, daimi müşterisi olan Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun’a çocuğunun durumunu anlattı, okulda başarısız olan kızı okula uyum sağlayamamıştı ve okula gitmek istemiyordu.

Ne yapacağını bilemeyen babaya Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun yardımcı oldu ve küçük kıza zeka testi uyguladı.

Tunahan Coşkun, “tembel” diye nitelendirilen ve bu yüzden başarısız olduğu söylenen Melike’ye bazı sorular sordu.

Çocuğun verdiği cevapları görünce küçük kızda bir zeka problemi olmadığını anladı ve Melike’nin zeka testine girmesini istedi.

Derslerinde-Başarısız-Olan-Çocuk-Dahi-Çıktı7

Küçük kız, uzman psikologlarca hazırlanan zeka testlerine girdi ve sonuçlar herkesi şaşırttı. Çocuğun binde 1 oranında görülen “dahi” seviyesinde olduğu belirlendi.

Baba Erbaş ise sonuları görünce çok sevindi. Özel eğitim bünyesine alınan Melike’nin gelecekte çok önemli işler yapacağı düşünülüyor. Keşfe götüren süreç ve işte o sorular.

Derslerinde-Başarısız-Olan-Çocuk-Dahi-Çıktı8

Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun’un, Melike’nin zekasını keşfetmesi şöyle olmuş, -Kaç yaşındasın? Melike: Neden merak ettiğini merak ettim. -Sence, ‘kalem-çilek elma ve muz’ sıralamasında hangisi farklıdır? Melike: Tabii çilek.

-Neden? Melike: Çünkü elma ve muz ağaçta olur. Kalem de ağaçtan yapılır. Çilek, ağaçta değil yerde yetişir.

Derslerinde-Başarısız-Olan-Çocuk-Dahi-Çıktı5

ÇOK MERAKLIDIRLAR VE SÜREKLİ SORGULARLAR; Melike’nin üstün zekasını keşfeden Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun, üstün zekalı veya dahi olarak tanımlanan bu çocukların özelliklerini şöyle anlattı, “Dahi çocuklar, yüksek özgüvene sahiptir. Merak duydukları şeyleri öğrenmeden rahat edemezler, sürekli sorgularlar.

Derslerinde-Başarısız-Olan-Çocuk-Dahi-Çıktı6

MELİKE MİMAR OLMAK İSTİYOR; Dahi çocuk Melike Erbaş, okulunun kendisi için sıkıcı olduğunu, çok soru sorduğunu ve her şeyi merak ettiğini söylüyor, Melike Erbaş, “Büyüyünce mimar olmak istiyorum. İlk olarak bir ev çizeceğim ve o evde ailemle yaşayacağım” dedi.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER