Asri Haber

Dışişleri Bakanı Uyardı! “Bu işin peşini bırakmayacağız!”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Artık bu işin peşini bırakmayacağız, kalıcı ateşkes için çaba sarf ediyoruz dedi.

Dışişleri Bakanı Uyardı! “Bu işin peşini bırakmayacağız!”
08 Nisan 2017 - 8:25 'de eklendi ve 764 kez görüntülendi.

BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye diktatörü katil Beşar Esed’in kimyasal silah ile katliam yapmasınayla ilgili

“Bu sefer, artık bu işin peşini bırakmayacağız. Diğer taraftan Suriye’de kalıcı bir barış için, siyasi çözüm için, ateşkesin kalıcı olması için çaba sarf ediyoruz” dedi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde ziyaretler ve toplantılar gerçekleştiren Çavuşoğlu, Cuma Pazarı’nda esnafı da ziyaret etti. Esnafın isteklerini ve sorunlarını dinleyen Çavuşoğlu, bölgeye yerleşen yabancılarla da sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

Daha sonra ise Kestel Mahallesi’nde Alaaddin Keykubat Üniversitesi yerleşkesinin inşaatı devam eden fakültelerini de inceledi ve İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle biraraya geldi.

Çavuşoğlu, burada bir konuşmada yaptı.

Antalya’ya 10 üniversite açmak istediklerini açıkladı.

“Eğitime ve araştırmaya ayıracağımız ödenek de artacaktır. Henüz daha eksiğimiz var, bunları gidermemiz lazım. Afrika’dan Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan Azerbaycan’dan ve Orta Asya’dan gelen öğrencilerimiz var.” şeklinde konuştu.

Bölge için ise Çavuşoğlu şöyle konuştu.

“Türkiye’nin dış politikası, daha güçlü, dinamik ve çok yönlü olmalı. Edilgen değil etkin bir politika izlemeliyiz, barış, istikrar için çalışmalıyız. İnsani yardımlarımızı daha etkin şekilde ulaştırmalıyız.

Daha önce kullanıldığında maalesef hesap sorulmadığı için son zamanlarda da meşrulaştırmaya çalıştığı için yine kimyasal silah kullandı. Ama bu sefer artık bu işin peşini bırakmayacağız.

Diğer taraftan Suriye’de kalıcı bir barış için, siyasi çözüm için, ateşkesin kalıcı olması için çaba sarf ediyoruz.”

Suriye’deki zulmü bitirmek için Rusya ile Ankara’da toplantılar yapıldığını ayrıca belirten Çavuşoğlu,

“İnisiyatifler alalım, güven artırıcı adımlar atalım ki etrafımızdaki sorunların çözümüne katkı sağlayalım. Var olan krizlerin tırmanmasını da engelleyelim. Ama girişimci dış politika izlerken vicdani ve insani dış politikayı ihmal etmeyeceğiz.” dedi.

Ayrıca, Türkiye’nin her yerinde Türkiye’den medet uman mazlumlar olduğunu belirtti.

  • “Her yere yardım elimizi uzatıyoruz. Güven artırıcı adımlar atalım ki var olan krizlerin tırmanmasını durduralım. İnsani ve vicdanı dış politikayı da unutmayalım” dedi.

Çavuşoğlu çok yönlü bir dış politika izlediklerini ifade ederken, AB’nin kendi içinde yaşadığı problemlerden de bahsetti.

“Avrupa Birliği ile bizim bir sorunumuz yok. Avrupa Birliğinin bugün Türkiye ile sorunları var. Sadece Türkiye ile değil, kendisinden olmayan herkesle AB bugün sorun yaşıyor. Esasen AB kendisiyle de sorun yaşıyor. Avrupa’daki ırkçı partiler giderek güçleniyor. Irkçı partilerin hepsi AB’ye de karşı, AB Konseyine de karşı, Avrupa kurumlarını kuran ortak değerlerin hepsine de karşı. Irkçılık artıyor, hoşgörüsüzlük tırmanıyor, İslam karşıtlığı pik yapmış durumda. Nefret suçları işlenmeye devam ediliyor. 2. Dünya Savaşı öncesine giden bir Avrupa’yı görüyoruz ve bunu durdurabilecek bir liderlik de Avrupa’da göremiyoruz.”

Çavuşoğlu, Avrupa merkezi siyaseti olan liberal, sosyal demokrat partilerin yavaş yavaş ırkçı partilerin çizgisine kaydığına dikkat çekti.

 SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER