Asri Haber

Dışişleri Bakanlığından Halep açıklaması

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Halep’teki son duruma ilişkin “Saldırıların derhal durdurulması, Doğu Halep’teki nüfusun güvenli tahliyesinin bir an önce gerçekleştirilmesi şarttır” denildi.

Dışişleri Bakanlığından Halep açıklaması
13 Aralık 2016 - 17:49 'de eklendi ve 534 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde de duyurulan yazılı açıklamada, “Temmuz ayından bu yana kuşatma ve yoğun bombardıman altında tutulan Doğu Halep’te, rejim ve destekçileri tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin katledilmesini büyük bir dehşet ve infialle karşılıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İşte o açıklamada yer alan diğer detaylar;

Rejim, Doğu Halep halkını aylardır insani yardım erişimine izin vermeyerek ve hastane, okul, su-elektrik şebekeleri gibi sivil altyapıyı yok ederek insanlık dışı koşullara mahkum etmiştir. Bu yetmezmiş gibi şimdi de her türlü silahla halkı hedef almakta, sivillere yönelik adeta toplu infazlar icra etmektedir. Bu süreçte, kentten ayrılmak isteyen sivillere de herhangi bir şans tanınmamaktadır.

Halep’te muhaliflerin bulunduğu son iki mahallede sıkışmış durumdaki on binlerce sivilin de önümüzdeki günlerde benzer bir kaderi paylaşmasından ciddi endişe duyulmaktadır. Tüm bu eylemler uluslararası insani hukukun ağır ihlali niteliğinde olup, bu konuda rejim ve destekçilerinin sorumluluğu açıktır.

Halep’e yönelik saldırıların derhal durdurulması, Doğu Halep’te kalan nüfusun buradan BM dahil gerekli gözetim mekanizmaları eşliğinde güvenli tahliyesinin biran önce gerçekleşmesi ve insani erişimin önünün açılması şarttır. Türkiye bu amaçla ilgili ülkeler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerini sürdürmektedir.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER