Asri Haber

Döviz Bürolarındaki Kısıtlama Kalkıyor

Döviz bürolara, döviz alım satımını kısıtlandıran düzenleme değişti, buna göre artık döviz bürolarına banka kısıtlaması kaldırılıyor.

Döviz Bürolarındaki Kısıtlama Kalkıyor
06 Şubat 2016 - 9:08 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, döviz bürolarının banka transferi ile yabancı para alım satımı yapmasındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Şimşek’in açıklamarı şöyle, “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ”de yapılan değişiklikle, döviz bürolarının bankalar üzerinden yabancı para alım satımında yaşadıkları kısıtlamalar kaldırıldı.”

Ayrıca, Türkiye’de döviz bürosu olarak çalışan 744 yetkili müessese ile 70 şubenin çalıştığını anlatan Şimşek, gelen yoğun talep üzerine ve uluslararası benzer uygulamarı değerlendirdiklerini söyledi.

Mehmet Şimşek, aynı meseledeki uluslararası örnekleri anlattı, “Gelişmiş ülkelerin mevzuatı incelendiğinde, Avrupa Birliği dahil birçok finansal yapıda döviz bürolarının bankacılık sistemi üzerinden para transfer etmesine ya da yabancı para alım satım yapmasına ilişkin herhangi bir kısıtlama olmadığı ortaya çıkıyor. ABD de 2011’de önemli değişiklikler yaptı. Ülkedeki döviz bürolarının faaliyetleri arasına efektif alım satıma ek olarak bankacılık sistemi üzerinden para transferi yoluyla yabancı para alım satımı da eklendi.” Şimşek, yeni düzenlemede önemli bir şart getirildiğine dikkat çekerek, “Alımsatım işlemlerinin aynı iş günü içerisinde talimata bağlanması veya fiziki tesliminin yapılması şartı konulmuştur” diye konuştu.

KAYIT DIŞI AZALACAK

Şimşek, Döviz bürolarının artık banka kanalıyla işlem yapmasının, döviz alım satımın banka işlemlerine çekilerek kayıt dışının azaltılacağı ve fiziki olarak yüksek meblaların taşınmasının azalmasıyla güvenlik risklerininde azalacağını belirtti.Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER