Asri Haber

Fransa’da OHAL’in Devamı 6. Kez Kararlaştırdı!

Fransa Ulusal Meclisi, Paris saldırıları sonrası alınan OHaL kararının uzaltılmasına 6. kez onay verdi. Karar 13 Kasım 2015 tarihinde alınmıştı.

Fransa’da OHAL’in Devamı 6. Kez Kararlaştırdı!
06 Temmuz 2017 - 23:01 'de eklendi ve 578 kez görüntülendi.

Fransa’da Bakanlar Kuruluna 21 Haziran tarihinde sunulan Fransa’da OHAL uygulanması yasası Fransa Ulusal Meclisinde oylandı.

Hafta içi Meclis ve Senatonun komisyonlarından geçen tasar Ulusal Meclisteki oylamaya 577 milletvekilinden 150’si katıldı.

OHAL’i 1 Kasım tarihine kadar uzatan tasarı 13’e hayır2 karşı 137 evetle kabul edildi.

130 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırıları sonrası ilan edilen OHAL, daha önce 5 kez daha uzatılmıştı.

6’ncı kez de uzatılmasına karar verilen uygulamanın ilerleyen günlerde Senato tarafındna onaylanacağı ve yasalacağı öngörülüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazartesi günü yaptığı Kongre konuşmasında milletvekillerine ve senatörlere hitap etmişti, konuşmasında OHAL’in sonbaharda bitirileceğini açıklamıştı.

Fakat OHAL sonrası güvenlik sebebiyle yeni bir uygulamaya gidecekler, OHAL ile güvenlik güçlerinin elde ettiği yetkiler terörle mücadele yasası ile emniyet güçlerine verilecek. Bu yetkiler yasal olarak gerçekleşene kadar OHAL devam etmesine karar verildi.

Yeni hazırlanan ve kabul edileceğine kesin gözüyle bakılan kanuna göre, adli makamların elinde olan yetkiler, valiliklere devredilecek.

OHAL uygulamaları içinde yer alan, adrese baskın, arama, güvenlik bölgesi ilan etme, ev hapisleri gibi birçok sayıda güvenlik önlemi yeni yasada olacak ve valilerin yetkisi dahilinde işleyecekler.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER