Asri Haber

“Geldiğimiz noktada savunmada kalma imkanına sahip değiliz”

“Gün, çekişme günü, çatışma günü, husumet günü, eski defterleri karıştırma günü değildir. Eğer birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmez, bu saldırıların karşısına çelik gibi bir iradeyle, tam bir kararlılıkla durmazsak, hiçbirimiz yarınlarımıza güvenle bakamayız.

“Geldiğimiz noktada savunmada kalma imkanına sahip değiliz”
14 Aralık 2016 - 22:02 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi.

Millet olarak yeni bir ahitleşmeye gidilmesi, yeni bir mefkûre birliğinin oluşturulması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gün, çekişme günü, çatışma günü, husumet günü, eski defterleri karıştırma günü değildir. Eğer birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmez, bu saldırıların karşısına çelik gibi bir iradeyle, tam bir kararlılıkla durmazsak, hiçbirimiz yarınlarımıza güvenle bakamayız. Hepimiz aynı gemide olduğumuza göre, bu gemiye yönelik her saldırı hepimize yapılmış bir saldırıdır. Buna karşı gereken mücadeleyi vermek de hepimizin görevidir. Geldiğimiz noktada artık savunmada kalma imkânına da sahip değiliz. Mademki bize terör örgütleri üzerinden tarihimizin en büyük saldırılarından biri yapılıyor, öyleyse bizim de misliyle cevap vermek hakkımızdır” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ DEMOKRATİK HAK ARAMA YOLLARINI, AVRUPA ÜLKELERİNDE DÂHİ BULAMAZSINIZ”

Sokak eylemleriyle terörün, 80 milyon vatandaşın her birini hedef aldığına dikkat çekerek mücadelenin hep birlikte verilmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan, tüm vatandaşlarıma sesleniyorum: Anayasamızın 104’üncü maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak, PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı millî seferberlik ilan ediyorum. Her kim, bu örgütlerin çalışmalarıyla, elemanlarıyla ilgili herhangi bir şey görürse, duyarsa, malumat sahibi olursa, hemen güvenlik güçlerimize bilgi vermelidir. Terör örgütlerinin meselesinin, hak elde etme meselesi, bir davayı savunma meselesi olmadığını, artık herkesin anladığına inanıyorum. Çok açıktır ki, terör örgütlerinin tek meselesi, Türkiye’yi, bölgedeki diğer ülkeler gibi köken, inanç ve meşrep farklılıkları üzerinden çatışmalarla parçalamak, yıkıp yok etmektir. Esasen, ülkemizdeki hiçbir kesimin, hiçbir kişinin hakkını aramak için terör yöntemlerine başvurmasını mazur kılacak en küçük bir sebep yoktur. Türkiye’deki demokratik hak arama yollarının çeşitliliğini ve toleransını, emin olun, Avrupa ülkelerinde dâhi bulamazsınız.”

Hiç kimsenin bu memleketin herhangi bir yerinde, kendi kirli amaçları için bomba patlatma, pusu kurma, eylem yapma, propaganda yapma hakkı ve özgürlüğü olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların can ve mal güvenliklerine tehdit oluşturan her teröristin, 80 milyonun tamamının düşmanı olduğunu ve ona göre muamele görmesi gerektiğini söyledi.

“DEVLETİMİZ, TERÖR ÖRGÜTLERİNE NEFES ALDIRMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “İşte bu anlayışla şimdi de buradan, tüm güvenlik güçlerimize sesleniyorum. Terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı, devletiniz de, milletimiz de sizin yanınızdadır, arkanızdadır. Yetkilerinizi sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyin. Şehitlerimizin tek bir damla kanı, teröristlerin tamamının canlarına karşılık gelemez. Güvenlik güçlerimiz, yürüttükleri mücadelede, elbette ölürlerse şehittir, kalırlarsa gazidir. Ama askerimiz, polisimiz bu memlekete sağ olarak, sağlam olarak lazım. Bunun için güvenlik güçlerimizden, terör örgütlerine ve teröristlere karşı, kanunların elverdiği en ağır, en sert muameleyle, kararlı bir şekilde mücadele etmelerini istiyorum. Herkes, bu ülkenin, bu milletin istiklaline ve istikbaline kast etmenin bedelinin ne olduğunu görmelidir. Eğer bu şekilde hareket etmezsek, milletimiz ‘ya devlet başa, ya kuzgun leşe’ demeye başlar ki, asıl tehlikeyi o zaman yaşarız. Böyle bir serzenişe meydan vermeden, devlet olmanın gereğini yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Bundan sonra, dağdaki teröriste de, şehirdeki teröriste de, onları destekleyen hiç kimseye bir an bile huzur yok, rahat yok, bu böyle biline. Devletimiz, tüm birimleriyle, milletimiz de her bir ferdiyle, terör örgütlerine inşallah nefes aldırmayacak.”

Bu süreçte muhtarlara birinci derecede görev düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zaten bir muhtar mahallesinde, köyünde kimlerin olduğunu, gelenin gidenin kimler olduğunu bilemiyorsa, o da görevini tam manasıyla yapamıyor demektir” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iletişimin sağlanması durumunda teröristlerin kendilerine kaçacak delik arayacağını söyledi.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER