Asri Haber

Göktürk-1 yarın uzaya fırlatılacak

Uydu, 5 Aralık’ta Türkiye saatiyle 16.51’de uzaya fırlatılacak.

Göktürk-1 yarın uzaya fırlatılacak
04 Aralık 2016 - 22:56 'de eklendi ve 587 kez görüntülendi.

GÖKTÜRK-1 projesi 13 Temmuz 2009 de Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TELESPAZIO arasında  tarihinde imzalanmıştı.Projede TUSAŞ, Ana Yükleniciye karşı sorumlu olduğu birçok iş paketine doğrudan katılım sağlamaktadır. Doğrudan katılım dışında GÖKTÜRK-1 Uydusunun bazı uçuş bileşenleri de TUSAŞ tarafından üretitildi.

GÖKTÜRK-1 coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlükle görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak; aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak.

Fırlatma süreci Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende, fırlatma anı canlı izlenebilecek.

Göktürk-1 Uydusu’nun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa’nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi.

Uydu, 5 Aralık’ta Türkiye saatiyle 16.51’de uzaya fırlatılacak.

Fırlatma ile ilgili tüm ayrıntılar aşağıda yer almaktadır.

göktürk-1SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER