Asri Haber

“HALEP’TE SAVRULAN, İNSANLIĞIN ENKAZIDIR”

“Bugün Halep’te savrulan oradaki masumların canı, namusu değildir, Halep’te savrulan aslında insanlığın enkazıdır”

“HALEP’TE SAVRULAN, İNSANLIĞIN ENKAZIDIR”
14 Aralık 2016 - 22:07 'de eklendi ve 590 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye, Halep ile ilgili bölümündeki detaylar ise şöyle; Halep’te yaşanan güncel gelişmelere de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu açıklamalara yer verdi: “Bildiğiniz gibi yoğun bir müzakere sürecinin ardında dün akşam bir ateşkes sağlandı, sürekli takip ediyoruz. Bizzat takip ettiğim bu müzakereler neticesinde şimdi sivillerin ve muhaliflerin Doğu Halep’ten çıkartılması için bir tahliye süreci başlıyor umudundaydık ki, tekrar ne yazık ki füzeler atılmaya başlandı. Yine takip ediyoruz, bugün Sayın Putin’le akşama doğru tekrar bir görüşmem olacak, Dışişleri Bakanımız takip ediyor, Millî İstihbarat Müsteşarımız aynı şekilde takip ediyor, hâlâ takip ediyoruz bir netice alır mıyız diye. Tabi sahadaki durum çok kırılgan ve karmaşık, nitekim daha varılan uzlaşmanın üzerinden saatler geçmeden rejim güçleri ateşkesi bozup yeniden sivillere saldırmaya başladı. O yüzden temkinli hareket ediyoruz. Arkadaşlarımız gece gündüz bu konuyu takip ediyor. Halep’ten kurtulan kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak için bütün tedbirleri aldık.”

Birleşmiş Milletlere “Neredesin? Bakın biz her türlü desteği vermeye hazırız, vereceğiz” şeklinde seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haleplilerin tahliyesi amacıyla bir koridorun açılması için gayret sarf ettiklerini dile getirerek “ İdlip ve civarına gideceklerin yanı sıra, Türkiye’ye gelebilecek olanlar için de hazırlıklarımız tamam. Türkiye’ye mi gelecekler? Onları da bağrımıza basmaya hazırız” dedi.

“MAZLUMLARIN UMUDU OLAN TÜRKİYE, HALEP HALKINI YALNIZ BIRAKMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin girişimi ve yoğun çabalarıyla varılan bu ateşkesin hayata geçirilmesi Halep’teki masumlar için belki de son umuttur. Bu yüzden bütün tarafları ve uluslararası toplumu bu ateşkese riayet etmeye ve destek olmaya davet ediyorum. İnsani koridor, derhal ve hiçbir engelleme ile sabotaj olmadan açılmalı. Masum insanların Doğu Halep’ten salimen çıkmasına izin verilmelidir. Esed rejimi Halep’te açıkça savaş suçu, insanlık suçu işlemektedir, bu gerçeği ona destek verenler dâhil artık herkesin görmesi gerekiyor. 600 binden fazla insanı katleden, kimyasal silah kullanan, her tür insanlık dışı eylemi gerçekleştiren bu rejimin cinayetleri karşısında biz sessiz kalamayız ve kalmayacağız. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, uluslararası toplumu harekete geçirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Dün yeni Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle yaptığım görüşmede bu konunun aciliyetini bir kez daha dile getirdim. Bu hafta yapacağım temaslarda da aynı hususu dünya liderlerinin dikkatlerine getirmeye devam edeceğim. Mazlumların umudu olan Türkiye, Halep halkını yalnız bırakmadı, bırakmayacak. Ne pahasına olursa olsun tek bir masum canı kurtarmak için bile elimizden geleni yapacağız.”

“MİLLETİMİZ, CESARETİ VE DİRAYETİYLE TÜM OYUNLARI BOZDU”

Türkiye’yi El-Bab’tan uzak tutmak için uğraşanlarla, Türkiye’den terörle mücadelesini hafifletmesini isteyenlerin niyetlerinin ortak olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ’la mücadele bahanesiyle Irak’a yığınak yapanların, ülkemizin orada yıllardır bu mücadeleyi yürüten askerî birliklerinden rahatsızlık duymaları sahnelen oyunun perde arkasını ele veriyor. Bölücü terör örgütü mensupları Avrupa’nın sokaklarından parlamentolarına her yerde cirit atarken, ülkelerini desteklemek isteyen vatandaşlarımıza tahammül edemeyenler böylece yüzlerindeki sahte demokrat maskesini düşürüyorlar. Bunu da görüyoruz, biliyoruz. Dün Afganistan’da, Çeçenistan’da, Bosna’da, Kosova’da, bugün Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Myanmar’da sergilenen vahşete karşı aynı sahte dili, aynı sahte duruşu gösterenlerin riyakârlıkları deşifre olmuştur. Artık sözün bittiği yerdeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

“Bundan sonrası önümüzdeki bu gerçekler ışığında yeni Kurtuluş Savaşımızı, hatta yeni Çanakkale Savaşımızı verme ve zafere ulaştırma dönemidir” görüşüne yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye terör örgütleri ve ihanet çeteleri üzerinden savaş açanların bugüne kadar attıkları hiçbir adımda istedikleri neticeyi elde edemediğini söyledi ve şunları ekledi: “Milletimiz imanı, cesareti ve dirayetiyle tüm oyunları birer birer bozdu. Ödediğimiz bedel büyüktür; ama kesinlikle kardeşlerim boşa gitmeyecektir. Şu ana kadar milletimizi ne köken, ne mezhep, ne meşrep farklılıkları üzerinden birbirine düşürmeyi başaramadılar. İnşallah hiçbir zaman da başaramayacaklar. Biz 80 milyon bir ve beraber oldukça, Allah’ın izni ve yardımıyla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur.”

Konuşmasının sonunda muhtarlara Cumhurbaşkanlığı Külliyesini teşriflerinden dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahalle ve köylerindeki vatandaşlara selam ve muhabbetlerini iletmesini istedi ve sözlerini “Aman bir olun, aman iri olun, diri olun, kardeş olun, hep birlikte Türkiye olun” diyerek tamamladı.Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER