Asri Haber

İsviçre’den 45 Yıl Sonra Gelen Miras

İsviçre Bankasından 45 Yıl Sonra Miras Haberi Geldi.

İsviçre’den 45 Yıl Sonra Gelen Miras
07 Şubat 2016 - 14:52 'de eklendi ve 914 kez görüntülendi.

1971’de ölen Darüşşafaka bağışçısı Satvet Lütfi Tozan’ın İsviçre’de hesabı ve kasası olduğu ortaya çıkınca Darüşşafaka hukuki işlem başlattı, kasadan ve hesaptan çıkan herşey derneğin olacak.

İsviçre Banka Ombudsmanlığı tarafından 60 yıl boyunca dokunulmayan hesaplar açıklanıyor, buna göre açıklanan hesaplardan biri Darüşşafaka bağışcısı çıkınca dernek hukuki işlem başlattı.

İsviçre Bankacılar Derneği tarafından yeni açıklanan hesapların Aralık 2020 yılına kadar talep edilmeyen hesaplar İsviçre devletine kalacağı belirtildi.

60 yıl herhangi bir aktivite olmadığı için açıklanan bu hesaplardan biri de 45 yıl önce ölen işadamı Satvet Lütfi Tozan’ın, Tozan tüm malvarlığını ailesi ve maddi durumu olmayan çocukların eğitimine harcanması için Darüşşafaka’ya bağışlamıtşı, yeni çıkan hesaptan İsviçre’den bir avukat aracılığıyla haberdar olan dernek, derhal hukuki işlem başlattı.

Tozan’ın İsviçre hesabında ne olduğu bilinmiyor.

EMİRGAN KORUSU BİLE ONUNDU

Satvet Lütfi Tozan tüm mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışlamıştı, 1889 yılında Bosna Hersek’te köklü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti, 1908’de İttahat ve Terakki Partisi’ne muhalif olan bir siyasi grubun içinde olan Tozan, Balkan Harbi sırasında siyasi grubu hükümeti ele geçirmeye çalışıp başaramayınca 1913’te tutuklandı. Sabahattin’in yardımı ile kurtuldu, Cumhuriyet’ten sonra siyaseti bırakarak ticarete girdi. Bir Alman silah fabrikatörünün kızı olan Regger (Zeynep) ile evlilik yaptı. Petrol ve silah ticareti ile meşgul oldu yüklü miktarda server edindi.
Mısır Hidiv Hanedanı’ndan satın aldığı Emirgan Korusu’nu 1940’ta İstanbul Belediyesi’ne bağışladı. Kadıköy’de geniş bir arazisi, Teşvikiye’de Hüsrev Gerede Caddesi üzerinde kendi yaptırdığı Tozan Apartmanı ile 20 odalı ve bahçeli evi vardı.

“VASİYET İLE CİDDİ KATKILARI OLDU”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş yaptığı açıklamada, “Satvet Lütfi Tozan, Darüşşafaka tarihinde çok önemli biri ve bıraktığı vasiyeti ile ciddi anlamda katkı sağlayan uluslararası bir ticaret adamı. Kasanın içerisinde ne olduğuna ilişkin bilgimiz yok. Bu gelişme bizi heyecanlandırdı ve umut verdi. Belki de bağışçımıza ilişkin önemli belgeler çıkacak” dedi.Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER