Asri Haber

“Mücadelemiz Terörden Ekonomiye, Dış Politikadan Yatırımlara Her Alanda Sürecek”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde muhtarlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi siyaseten köşeye sıkıştırmak için, ekonominin bir silah olarak kullanıldığını vurgulayarak “Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta ciddi hamleler yaptığı, Meclis’te Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişle ilgili yeni adımların arifesinde bulunduğu, Avrupa Birliği ile ilgili önemli kararlar almak üzere olduğu şu günlerde, ekonomi silahını bir kez daha bize doğrulttular” dedi.

“Mücadelemiz Terörden Ekonomiye, Dış Politikadan Yatırımlara Her Alanda Sürecek”
07 Aralık 2016 - 20:29 'de eklendi ve 996 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31’incisi düzenlenen Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden mahalle ve köy muhtarı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Aydın, Bayburt, Çanakkale, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Konya, Manisa, Niğde, Trabzon, Uşak ve Yalova’dan gelen 400’ü aşkın köy ve mahalle muhtarı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen öğle yemeğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olarak ağırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle yemeği öncesinde muhtarlara hitaben bir konuşma yaptı.

“SON HAMLE EKONOMİMİZE YAPILDI”

Toplantının milletçe zorlu bir mücadelenin içinden geçildiği günlerde yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir yandan Suriye ve Irak’ta, ülkemizi güneyden kuşatma projesi tüm alçaklığıyla, tüm çirkinliğiyle, tüm sinsiliğiyle devam ettiriliyor. Diğer yandan devletin ve toplumun içine sızmış FETÖ’den PKK’ya kadar tüm terör örgütleriyle kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Son hamle ekonomimize yapıldı. İhracat ve turizm üzerinden yapılan saldırıya ilave olarak, döviz spekülasyonuyla ekonomimiz çökertilmeye çalışılıyor” dedi.

Türkiye ekonomisinin bazı sıkıntılarının olduğunu; ancak hükûmetin bu sıkıntıların çözümü için gayret sarf edip yeni tedbirlerle gereken önlemleri aldığını ve almayı sürdüreceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Piyasada bir durgunluk olduğunu biz de görüyoruz, biliyoruz. Bu durgunluğun somut sebeplerden ziyade psikolojik ve provokatif faktörlerden kaynaklandığının da gayet iyi farkındayız” ifadelerini kullandı.

“SUNİ BİR KUR YÜKSELİŞİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Son günlerde döviz kurunun Türk Lirası karşısındaki yükselişinin sebeplerine bakıldığında, elle tutulur, ciddi ve iktisadi karşılığı olan hiçbir hususun görülmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Belirli mahfiller tarafından pompalanan olumsuz havanın yol açtığı, suni bir kur yükselişiyle karşı karşıyayız. Biz de, buna karşılık, her zaman olduğu gibi, devletin imkânlarını harekete geçirmenin yanında milletimizi farklı bir anlamda yardıma çağırdık. Dedik ki ‘Yastığınızın altındaki dövizleri Türk Lirasına çevirin, Türk lirası olmazsa altına çevirin. Çünkü karşılıksız para basmak suretiyle bizi döviz baskısına almak isteyenlere böyle bir cevabı verin.’ Benim vatandaşım geldi, Türk Lirasına yönlendi ve kim nerede elinde ne kadar dövizi varsa Türk Lirasına çevirmeye başladı. Milletime teşekkür ediyorum, vatandaşlarıma teşekkür ediyorum, sağ olsunlar var olsunlar. Bu millet, ‘eğer dert vatan ise millet ise, gerisi teferruattır’ diyor. Elinde ne varsa hemen gitti, Türk Lirasına çevirmeye başladı. Bu konudaki kararlılığın devam edeceğine ben inanıyorum.” dedi.

 SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER