Asri Haber

Pasaport Yazılımından ‘Irkçı’ Muamele!

Pasaportunu yenilemek için başvurduğu internet sitesindeki yazılım tarafından istenmeden de olsa ırkçı muameleye maruz kaldı.

Pasaport Yazılımından ‘Irkçı’ Muamele!
07 Aralık 2016 - 19:33 'de eklendi ve 813 kez görüntülendi.

Teknolojiye ayak uydurmak zor gibi cümleleri çok sıklıkla da kullansakta aslında o kadar da gelişmediklerini kanıtlayan bir olay yaşandı.

Yeni Zelanda’da yaşayan Asya kökenli Richard Lee, ülkenin İçişleri Bakanlığı’nın internetteki pasaport sistemine girerek son çekildiği vesikalık fotoğrafı yüklemek istedi. Ancak sistem ‘Yüklemek istediğiniz fotoğraf, kriterlerimize uygun değil çünkü gözleriniz kapalı’ diyerek işlemi gerçekleştirmedi.

lee

newshub’ta da yer alan habere göre; bir açıklama yapan Lee ise kızgın olmadığını, gözlerinin her zaman küçük olduğunu söyledi. ‘Yüz tanıma teknolojisi henüz tam gelişme kaydedemedi. Sonuçta o bir yazılım programı ve bunun için bir kızgınlığım yok. Ayrıca pasaportumu da aldım’ dedi.

Lee, ‘Aslına bakarsanız bunu ırkçı değil, aksine komik buldum. 80 yılda Turing makinelerden yüz tanıma yazılımlarına kadar gelmemiz bile etkileyici’ şeklinde konuştu.

Hatta lee, bu konuyu aslında komik bulduğunu belirterek, snapchat’in fotoğraf filtreleme özelliği ile bir anda gündem olmuşa benziyor.

lee-3Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER