Asri Haber

Şahdeniz’e start verildi

Hazar’daki Şahdeniz 2 doğalgaz yatağında inşa edilen platformun ilk ayağı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katıldığı törenle denize gönderildi.

Şahdeniz’e start verildi
04 Eylül 2016 - 18:58 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi.

Türkiye’nin artan doğalgaz ihtiyacı için ayrıca önemi olan  ve ilk doğalgaz akışının 2018’de sağlanması planına uygun olarak çalışmaların devam ettiğini bildiren Drummond, yıllık 6 milyar metreküp doğalgazın Türkiye’ye, 10 milyar metreküp doğalgazın ise Avrupa’ya gönderileceğini kaydetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakü Derin Platformlar Fabrikası’nda düzenlenen törene Aliyev’in yanı sıra Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev ve British Petroleum (BP) Başkan Yardımcısı Ewan Drummond da katıldı.

Drummond, Şahdeniz 2 projesiyle ilgili Aliyev’i bilgilendirirken, mühendislik, teçhizat ve inşaat işleri de dahil projenin yüzde 77’sinin tamamlandığını belirtti.

şahdeniz2-1

Şahdeniz 2’nin birbirine köprü ile birleşecek iki platformdan ve 26 kuyudan oluşacağını ifade eden Drummond, 550 metre derinlikte 500 kilometrelik boru döşendiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in, incelemelerin ardından düğmeye basmasıyla platformun ilk ayağı denize gönderildi.

Ağırlığı 13 bin 150 ton, yüksekliği ise 105 metre olan kuyunun 2 yılda inşa edildiği ve yaklaşık 40 gün içerisinde tam şekilde denizin 94 metre derinliğinde kurulacağı belirtildi.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER