Asri Haber

Tamam Anlamında Kullandığımız “OK” Aslında Ne Demek?

OK kelimesi bütün dünyaya yayılmış ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır, peki bunu nasıl başardı?

Tamam Anlamında Kullandığımız “OK” Aslında Ne Demek?
13 Şubat 2016 - 13:32 'de eklendi ve 11251 kez görüntülendi.

Tamam manasında kullandığımız Okey, ya da daha kısa haliyle OK, tüm dünyaya yayılmış ve milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale gelmiştir. Peki neden, nasıl bu kadar hızlı yayılmayı başardı?

Her gün her yerde kullanılan bu kelimenin nasıl böyle yayıldığının yanı sıra nasıl icad edildiği ise apayrı bir gizem.

Yazımı ve okunuşu açısından diğer kelimelerden çok farkılı olan OK, yuvarlak O harfi ile keskin çizgilere sahip K harfinden oluşuyor. Hem yazım dilinde hem de okuma dilinde diğer kelimelerden kolayca ayırt edilebiliyor.

Dillerin tarihsel gelişimine ve değişimine bakıldığında, bir dilin kendi kurallarına ve çağrışımlarına uyan yabancı kelimelerin o dile girebildiği görülmektedir fakat OK kelimesi kendine özgü ve diğer kelimelere hiç benzememesine rağmen bir çok dile girebilmeyi başarmıştır.

OK KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?

Aslında ingilizce olarak bildiğimiz kelime ingilizce de değildir, 1830’lu yıllarda ortaya çıkan kelimenin nereden çıktığı hakkında çeşitli iddialar var. İşte o iddialar,

YAZIM HATASI: 23 Mart 1839’da ABD Boston’da Boston Morning Post gazetesinde uzun bir paragrafların altına “hepsi doğru” manasında “all correct” yazılırdı.

Yanlışlık ile veya şaka amacıyla bu cümlenin kısaltıldığı ve OK yazıldığı iddia ediliyor. Bu iddiaya göre de OK kelimesi bir yazım hatası olarak ortaya çıkmış oluyor.

Tamam Anlamında Kullandığımız OK2

OK KULÜBÜ: Amerikan Başkan adaylarından Martin van Buuren “Old Kinderhood” adlı bir kasaba doğmuştu, destekçilerine buna atfen OK Kulübü adında bir yapılanma meydana getirdiler.

Bu iddiaya göre de OK kelimesi buradan yayıldı. OK kelimesinin nasıl bu kadar hızlı yayıldığıyla ilgili ise şöyle bir iddia var, Ok tarafsızlığı simgeliyor yani bir tarafsızlık ifadesi,

Ok kelimesinin ifade ettiği mana aslında her dilde var,Bir mesela ingilizcede “yes, good, excellent” yani “evet, iyi, harika” gibi kelimeler zaten bulunuyor.

Ama OK’da farklı bir durum var oda, iyi veya kötü olmaması, bir olay karşısında tarafsız kalınabilmesini sağlaması, mesela, “Bugün buluşalım” dediğinde sadece “OK” (tamam) diyebiliyorsunuz, iyi, çok iyi, yada gerek var mı? diyerek duygularınızı belli etmenize gerek kalmıyor.

Tamam Anlamında Kullandığımız OK

Martin Van Buuren OK kelimesinin ilk yıllarında şöhret bulmasına katkı sağlamış olabilir.

Woodrow Wilson da 20’inci yüzyılın başlarında onayladığı belgelerin altına “Okeh” yazarak OK kelimesine kişisel saygınlığını kattı ve kelimenin saygınlaşmasını sağladı.

Ayrıca Choctaw kızılderililerinin dilinde “Okeh” kelimesi “Öyle” anlamına geliyor.

Dönemin Amerikalı yazarı Mark Twain bu kelimeye çekimser kalmıştı romanlarında argo bile kullanan yazar OK kelimesini kullanmadı.Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER