Asri Haber

Türkiye değişik sebeplerden NATO için önemli bir müttefik

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye, sadece stratejik coğrafi konumundan dolayı değil, değişik sebeplerden ötürü NATO için önemli bir müttefik.” dedi.

Türkiye değişik sebeplerden NATO için önemli bir müttefik
05 Aralık 2016 - 22:26 'de eklendi ve 559 kez görüntülendi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye, sadece stratejik coğrafi konumundan dolayı değil, değişik sebeplerden ötürü NATO için önemli bir müttefik.” dedi.

NATO, karşılaştığımız zorluklara adapte devam ettikçe ben ve onu ve onun ulusal güvenlik ekibi ile çalışmayı dört gözle zirvede ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump ağırlamayı bekliyoruz.

Önümüzdeki 2 gün boyunca NATO dışışleri bakanları güvenlik ve yapılması gerekenlerle ilgili toplantı icra edecekler, Ön bilgilendirme amacıyla medya mensuplarının karşısına geçen ve soruları yanıtlayan Stoltenberg, Türkiye ile ilgili yöneltilen sorulara cevap verdi.

İlk gün, NATO-AB işbirliğini görüşecek, ayrıca DEAŞ’a karşı koalisyona verilen destek dahil NATO’nun kapasitesi konusundaki ilerlemeyi de ele alacak.

Çarşamba günü ise, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani ile bir araya geleceklerini belirten Stoltenberg, NATO’nun Afganistan’daki varlığının terörle mücadele konusundaki uzun dönemli taahhütlerini gösterdiğini kaydetti.

nato.int sitesinde de paylaşılan yazının ülkemizle ilgili bölümlerini sizin için derlemeye çalıştık.

– “Türkiye, NATO için önemli bir müttefik”
Türkiye’ye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan NATO Genel Sekreteri, “Türkiye, sadece stratejik coğrafi konumundan dolayı değil, değişik sebeplerden ötürü NATO için önemli bir müttefik. Türkiye’nin Suriye ve Irak’la sınırı var, kuzeyde de Karadeniz üzerinden Ukrayna ve Rusya’yla sınırı var. Türkiye 3 milyon civarında sığınmacıya da evsahipliği yapıyor.” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin hem NATO’nun Rusya konusundaki tutumu hem de sığınmacı krizinin yönetiminde önemli bir müttefik olduğunu kaydeden Stoltenberg, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı mücadelede ile değişik güvenlik tehlikeleri konusunda da hem NATO hem de Avrupa için önem arzettiğini belirtti.

– “Darbe girişiminde yüzlerce insan öldürüldü”
Türkiye’yi birçok kez ziyaret ettiğini hatırlatan Stoltenberg, şunları söyledi:
“Ayrıca başarısız darbe girişimi ardından da bir ziyaret gerçekleştirdim. Hatırlamamız lazım ki, Türkiye sadece terör saldırılarına uğramıyor, aynı zamanda ciddi bir darbe girişimine de uğradı. Yüzlerce insan öldürüldü. Darbe girişimi gecesi F16’ların milletvekilleri içindeyken vurduğu Meclis’e yaptığım ziyaret şok ediciydi. Türkiye’nin başarısız darbe girişiminin arkasında olanları elbetteki yargılama hakkı var. Bunun hukukun egemenliği ilkesi çerçevesinde yapılması önemli.”
Stoltenberg, bu konuda Türkiye ve Avrupa Konseyi arasındaki irtibatı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

– Sığınma başvurusu yapan askerler
NATO’da görevli bazı Türk askerlerin görev yaptıkları ülkelere sığınma başvurusunda bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, başvuruların kabulünde karar mercisinin NATO değil başvuru yapılan ülkeler olduğunu belirtti.
Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında hukukun üstünlüğü konusunun da ele alındığını belirten NATO Genel Sekreteri, Avrupa Konseyinin bu konudaki çalışmasının önemli olduğunu, ancak NATO’nun Türkiye ile kurduğu doğrudan irtibatın yerini tutmadığını vurguladı.

– Türkiye-Rusya ilişkileri
Stoltenberg, “Rusya ve Türkiye arasındaki yakınlaşmaya” dair bir soru üzerine ise, şöyle konuştu:
“Türkiye, tekrar tekrar NATO yükümlülüklerine bağlı bir müttefik olmayı sürdüreceğini söyledi. Türkiye, NATO’nun operasyonları ve görevlerine değişik yollarla katkı yapıyor. Bunlara Afganistan, Karadeniz bölgesinde karşı karşıya olduğumuz sınamalar ve DEAŞ’la mücadele dahil. Açıkçası, Türkiye’nin Rusya ile konuşması, onun NATO yükümlülüklerine bağlı ve anahtar bir müttefik olmasıyla çelişmiyor. Aslında NATO için, Rusya’yla konuşmak onunla ilgili yaklaşımımızın ve diyaloğumuzun bir parçası. Hatırlıyorum, geçen sonbaharda Rus uçağının düşürülmesinin ardından verdiğim mesajlardan biri, Ankara ve Moskova arasında doğrudan bir irtibatın sağlanması gerektiğiydi. Ankara ve Moskova’nın doğrudan birbirleriyle konuşmasını memnuniyetle karşılıyorum. NATO’nun mesajının parçası da Rusya’yla diyalog kurulması ve Rusya’nın izole edilmemesidir.”

şeklinde yanıtladı.

 SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER