Asri Haber

Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Görücüye Çıktı

TEMSA ve ASELSAN’ın ortak üretimi olan Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından duyuruldu.

Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Görücüye Çıktı
07 Aralık 2016 - 18:49 'de eklendi ve 764 kez görüntülendi.

Geleceğin teknolojilerine yatırımlar devam ediyor. Ger geçen gün trafiğe binlerce araç ilave olmakta ve bu durum şimdilik idare edilebilir gibi görünse de çevre odaklı çalışmalara yönlenmek zorunda kalacağız. Geleceğin teknolojisi şüphesiz ki çevreci araçlar olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: “TEMSA ve ASELSAN ortak üretimi olan bu araç, ülkemizin ilk yüzde 100 milli elektrikli otobüsüdür. Bu aracın, sahip olduğu özelliklerle şehir içi ulaşıma yeni bir soluk getireceğine inanıyorum”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, tamamen yerli olan elektrikli otobüs Avenue EV’in tanıtım toplantısında konuştu. Otobüsün ASELSAN ile birlikte üretici ortaklarından olan TEMSA için ‘Türkiye’nin en önemli otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretici şirketleri arasında’ tanımlamasını yapan Özlü, şirketin 66 ülkeye 10 binden fazla araç ihraç ettiğini belirtti.

avenue

Akıllı ve dijital otobüsler ile elektrikli araçlar gibi alanlarda yapılan çalışmaların çok büyük bir değer taşıdığını kaydeden Özlü, TEMSA’nın Türkiye’de Ar-Ge Merkezi sertifikası alan ilk şirket olmasının firmanın bu konuya karşı nasıl bir hassasiyet taşıdığını gösterdiğini kaydetti.

Aracın geliştirilme aşamasını TEMSA ve aracın motorunu ise ASELSAN’ın hassas çalışmaları sonrası geliştirildi.

“1950’li yıllardan bu yana üretim yaptığımız bu sektörde, 2015 yılında dünyanın en büyük 15’inci üretim merkezi haline geldik. Geçtiğimiz yıl traktörleri de dahil edersek 1 milyon 410 bin araç ürettik. Bu tarihi bir rekordu. Bu yıl ise bu rekoru daha da geliştiriyoruz. Zira yılın ilk 10 ayında otomotiv üretimimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında artış gösterdi. 2016 yılı üretimdeki bu artış kadar kapasite artışı açısından da çok verimli bir yıl oldu. Bu yıl içinde birçok farklı firma yeni yatırımları hayata geçirdi, yeni modellerin üretimine başladı. Türkiye ekonomisiyle ilgili endişe duyanlara verilen en iyi cevabın işte bu tür yeni yatırımlar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Paylaşılan bilgilere göre Avenue EV, 8 dakikada tam şarja ulaşabilen hızlı şarj özelliği ile duraklarda kısa sürelerle kesintisiz olarak şarj edilebilecek. Elektrikli çekiş sistemi sayesinde sıfır karbon emisyonuna sahip olan otobüs, ayrıca sessiz, konforlu ve son teknolojilerle donatılmış. Her mevsime uygun klima sistemlerinin yer aldığı otobüste araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonları da bulunuyor.

Tek şarjla 50 ila 70 km arasında yol katedebilen Avenue EV, 52 ayakta ve 35 oturan olmak üzere toplam 87 yolcu kapasitesine sahip.

elektirikli-otobüsSON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER