Asri Haber

“TÜRKİYE’NİN YER ALMADIĞI BİR AVRUPA’NIN, GÜVEN VE HUZUR İÇİNDE OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye, AB üyesi ülkelerin pek çoğuna kıyasla, AB’nin temel kurucu değerlerini çok daha fazla gözeten bir ülkedir. Göç, terör ve mülteci meselesi, bütün bunlar başta olmak üzere yaşadığımız krizler, ortak sorunlardır; ve bunlar ancak tam bir iş birliği ile çözülebilir. Bu nedenle Türkiye’yi dışlamaya çalışmak, bölgenin istikrar ve güvenliğini de tehlikeye atmak demektir” dedi.

“TÜRKİYE’NİN YER ALMADIĞI BİR AVRUPA’NIN, GÜVEN VE HUZUR İÇİNDE OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”
15 Aralık 2016 - 23:24 'de eklendi ve 1011 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ortak basın toplantısı düzenleyerek gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik ve ticari boyutunun daha da güçlendirilmesi hususunda mutabık kaldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde Avrupa Birliği’yle (AB) ilgili gelişmeler ile Türkiye-AB ilişkilerini, ilişkilerin bundan sonraki süreçte daha iyi bir düzeye getirilmesi noktasında, ayrıntılı şekilde ele alma imkânı bulduklarını belirtti ve Türkiye’nin AB sürecine destek veren Slovenya’ya çabalarından dolayı teşekkür etti.

13 Aralık’ta gerçekleşen AB Genel İşler Konseyi’nde bir üye ülkenin vizyonsuz tutumuna rağmen, diğer ülkelerin sağduyulu davrandığını ifade den Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu toplantı sonunda açıklanan metinde yer alan “İçinde bulunduğumuz koşullar altında yeni fasılların açılmasının öngörülmediği” ifadesini Türkiye olarak kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Bahsedilen koşulları, “AB’nin neden olduğu suni ve siyasi engeller” olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu arada, 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunan kesimlere karşı, yasal çerçevede attığımız adımları halen şüpheyle karşılayan yorumları da elbette tasvip etmiyoruz. Zira bu tür yorumlar, objektif olmadığı gibi, adil de değildir. Bizler, köklü Türkiye-AB ilişkilerinin bazı AB ülkelerindeki dar bakışlı ve popülist siyasi yönelimlerden etkilenmemesini ümit ediyoruz. Türkiye’ye tamamen taraflı bir şekilde, durmadan eleştiri yönelten bazı Avrupalı siyasilere, öncelikle kendilerine, kendi ülkelerine bakmalarını tavsiye ediyorum. AB müktesebatı çerçevesi içerisinde eğer bu değerlendirilirse ne kadar yanlış bir noktada olduğunu açık ve net göreceklerdir. Maç yapıyoruz, maç esnasında bakıyorsunuz penaltının kuralları değişiveriyor. Niye? Çünkü rakip Türkiye… Bunu biz 53 yıldır yaşadık ve bugün hala ne yazık ki bunu yaşıyoruz. Artık buna tahammül etmek mümkün değil. Avrupa’da özellikle bazı kesimlerde, insanların dış görünüşleri, dilleri, etnik ve dini kimlikleri dolayısıyla ötekileştirilmeleri; ırkçılığın, yabancı düşmanlığının artışı bizler için de ciddi bir endişe kaynağıdır.”

“Türkiye, henüz AB üyesi olmasa da, Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır. AB üyeliği, bizim için stratejik bir tercihtir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Türkiye, üye ülkelerin pek çoğuna kıyasla, AB’nin temel kurucu değerlerini çok daha fazla gözeten bir ülkedir. Göç, terör ve mülteci meselesi, bütün bunlar başta olmak üzere yaşadığımız krizler, ortak sorunlardır; ve bunlar ancak tam bir işbirliği ile çözülebilir. Bu nedenle Türkiye’yi dışlamaya çalışmak, bölgenin istikrar ve güvenliğini de tehlikeye atmak demektir. Türkiye’nin kapıda bekletildiği, Türkiye’nin yer almadığı bir Avrupa’nın güven ve huzur içinde olması da mümkün değildir. Türkiye artık kısır siyasi çekişmelerin, popülizmin ve siyasi rant arayışlarının odağına yerleştirilmemelidir. Biz, Avrupa Birliği sürecimizde samimi olduk, verdiğimiz sözlerin de daima arkasında durduk. Terörle mücadelede, AB ülkelerine gereken desteği vermekten çekinmedik.”

AB ülkelerinin de etkilendiği mülteci sorununa göğsünü geren ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’nin Türkiye’deki mülteciler için geçtiğimiz 1 Temmuz tarihine kadar Türkiye’ye vermeyi taahhüt ettiği 3 milyar avro sözünü yerine getirmediğini, bu meblağın sadece 677 milyon avrosunun geldiğini, ikinci 3 milyar avroluk ödemeden de henüz hiç ses çıkmadığını hatırlattı. Schengen ülkelerine vize serbestisi sözünün de tutulmadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En son, bu yıl sonuna kadar dediler. Şu ana kadarki gelişmelere baktığımız zaman bu yıl sonuna kadar vize konusunun da çözülmesi mümkün değil. Şimdi ben burada dünya medyasına sesleniyorum: Latin Amerika ülkelerinin AB ile ne alakası var? Ama Latin Amerika ülkeleri şu anda vize noktasında bu avantajı kendileri için kullanıyorlar. Bütün bunlarla beraber biz Türkiye olarak diyoruz ki onlara da verecekseniz verin; ama 53 yıl kapıda bekletilen Türkiye’yi niçin oyalamaya devam ediyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Avrupalı dostlarından ilkeli ve kararlı bir tavır sergilemelerini beklediğini; ancak bunu göremediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazı Avrupa ülkelerinde, terör örgütü elebaşlarının rahatça dolaşabilmelerini, AB müktesebatının acaba hangi maddesine yerleştiriyorsunuz?” diye sordu.

Türkiye’den kaçıp giden teröristlerin AB ülkelerinde rahatça dolaştığına, bölücü terör örgütünün AB ülkelerinden 26 milyon avro haraç topladığını, bu tutarın sadece 13 milyon avrosunu Almanya’da topladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunları söylediğimiz zaman rahatsız oluyorlar. Rahatsız olmayacaksınız. Bu yanlışları düzelteceksiniz. Hem bir taraftan Türkiye’yi kapıda beklet, bir taraftan Türkiye’de bu teröristlerle mücadele verilsin, bu mücadelede NATO’da beraber olduğumuz ülkeler, AB müzakere masasında olan Türkiye yalnız bırakılsın… Biz tabii AB konusunda nasıl samimi isek, AB’den de aynı şekilde samimiyet bekliyoruz. Bugün gerçekleştirilecek AB Konseyi’nde, devlet ve hükümet başkanlarının müzakere sürecine ilişkin aklıselimle hareket edeceklerine inanmak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’la Suriye’deki son gelişmeleri de değerlendirme fırsatı bulduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: “Halep’teki katliam, vahşet ve zulüm tüm dünyanın gözü önünde işleniyor. Rejim ve destekçileri ateşkesin uygulanmasını, tahliyeyi engellemeye çalışıyor. Bu süreç içinde bizler yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. 21’inci yüzyılda böylesi bir trajedinin yaşanıyor olması, insanlık adına utanç vericidir. Suriye’de bir çözüm isteniyorsa öncelikli olarak Halep’teki durumun kontrol altına alınması şarttır. Halep’te ateşkes ve tahliye sürecinde öncelikle Sayın Putin ile art arda birçok görüşme yaptım. Bu görüşmelerle birlikte Dışişleri Bakanımızı, Sayın Putin de kendi Dışişleri Bakanını talimatlandırmak suretiyle onlar da bu süreci beraber takip ettiler. Birleşmiş Milletler yeni Genel Sekreteri Guterres ile bir görüşme yaptım. Uzunca yaptığımız görüşmede kendilerinden destek istedim. MİT ve Dışişleri Bakanlarımız bu noktada yoğun görüşmeler yaptılar. Gerek Rusya’yla, gerek İran’la, gerek bölgedeki diğer etkili unsurlarla bu görüşmeleri sürdürdüler. Gelen yaralılar ve siviller için İdlib’te ve Türkiye’de AFAD ve Kızılay çeşitli tedbirler aldı. Bu arada Sayın Merkel’le görüştüm. Sayın Merkel’le yaptığımız görüşmede neler yapabiliriz, bunları konuştuk ve kendileri de ‘insani yardım noktasında her türlü desteğe hazırız’ dediler. Temenni ederim ki bu yardımlar gelir. Az önce de Sayın obama ile uzunca bir görüşmemiz oldu. Ve kendileriyle yaptığımız görüşmede sadece Suriye değil aynı zamanda Irak’taki gelişmeleri de ele aldık, Irak konusunu da görüştük. Bölgede şu anda sadece Suriye yok, Irak da var. Irak’ta da özellikle Telafer ve Sincar’da istenmeyen bir durum olması halinde, buradaki sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğunu kendilerine ifade ettim. Ve kendileri, biz nasıl yardımcı olabiliriz dediler, ben de kendilerine nasıl yardımcı olabileceklerini ayrıca ifade ettim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamaya yaptığı saat itibariyle yaklaşık 1150 sivil ve yaralının Helep’ten tahliye edilerek İdlib’e geldiği bilgisini vererek ateşkes ve tahliye sürecini yakından takip etmeye devam ettiklerini söyledi ve “Temenni ederim ki, bundan sonraki süreçte tekrar bir kesintiye uğramaz ve bölgedeki Doğu Halep’teki bütün o insanlar, yaralılar, çocuklar, kadınlar, yaşlılar otobüslerle İdlib’e getirilirler. Biz buna karşı alternatif olarak başka hazırlıklarımızı da yaptık, yapıyoruz” diye ekledi.SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER