Asri Haber

“Uydularımızı Artık Kendimiz Geliştirmeli ve Üretmeliyiz”

Keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-1’in uzaya fırlatılması ve faaliyete alınması vesilesiyle düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Uydularımızı Artık Kendimiz Geliştirmeli ve Üretmeliyiz”
05 Aralık 2016 - 18:49 'de eklendi ve 530 kez görüntülendi.

TAİ’nin Kahramankazan’daki merkezinde düzenlenen törende Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, uydunun yapımında rol alan yerli ve yabancı kuruluşların yetkilileri ve davetliler hazır bulundu.

Yarım metreye kadar hassas görüntüleme kabiliyetiyle bu uydudan, orman alanlarının kontrolünden deniz kirliliğine, doğal afetlerdeki hasar tespitlerinden rekolte tahminlerine kadar geniş bir yelpazede istifade edilecek.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Türk Silahlı Kuvvetlerimize yüksek teknolojik kabiliyetleriyle hizmet verecek bu uydumuz, diğer alanlarda da ülkemize önemli faydalar sağlayacaktır. Göktürk-1 uydusunun kabiliyetleri, Türkiye’nin uzay çalışmalarında ulaşmak istediği hedef konusundaki kararlılığının bir ifadesidir” dedi.

“GÖKTÜRK-1, DAHA ÖNCE GÖNDERİLEN GÖKTÜRK-2’DEN DAHA GELİŞMİŞ BİR UYDUDUR”

Uydunun uzaya fırlatılmasının ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-1’in Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri için hayırlı olmasını diledi ve uydunun üretilmesi ve fırlatılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin RASAT uydusunun 2011 yılında Rusya’dan, Göktürk-2 uydusunun ise Çin’den fırlatıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi, Göktürk-1 uydumuzu uzaya göndererek, uzay çalışmalarında yeni bir adım daha atmış oluyoruz. Bugün uzaya fırlattığımız Göktürk-1, daha önce gönderilen Göktürk-2’den daha gelişmiş bir uydudur. Türk Silahlı Kuvvetlerimize yüksek teknolojik kabiliyetleriyle hizmet verecek bu uydumuz, diğer alanlarda da ülkemize önemli faydalar sağlayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, silahlı İHA örneğinde olduğu gibi, savunma sanayiinde, dışarıdan alınacak sınırlı sayıdaki araç fiyatından daha ucuza, projenin tamamının finanse edildiğini dile getirdi ve şunları kaydetti: “Sadece talep etmek yetmiyor. Dost olduğumuz, NATO’da beraber olduğumuz bir çok dostlardan bırakın silahlı olanı, silahsız İHA’lardan almak istiyoruz, talebimizi kendilerine iletiyoruz; bugün git yarın gel, bugün git yarın gel, diyorlar en son söyledikleri ne oluyor? ‘Kongreden müsaade çıkmadı.’ Yahu biz NATO’da beraber değil miyiz? Aynı cephede beraber değil miyiz? Bize bu yaptığınız nedir? Sonra silahlılarıyla alakalı; o konularda da yine kendileriyle görüşüyoruz, oturuyoruz, konuşuyoruz, gülüşüyoruz; ama iş neticeye gelince, ‘Kongreden karar çıkmadı.’ İşte bunlar bizi sonunda hacet sahibi yaptı. Şimdi artık kendimiz üretiyoruz. Çok daha ucuzuna üretiyoruz.”

Geçmişte Türkiye’de uçak, motor ve silah fabrikalarının kapatılıp hazır ürünün alındığına dikkat çekerek artık bu anlayışın tuzağına bir daha düşülmemesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz siyasi irade olarak bu konuda kararlı bir duruş sergiliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimizde de aynı kararlılığı görmekten memnuniyet duyuyorum. İnşallah çok daha büyük projeler ve çok daha büyük başarılar bizi bekliyor. Özel sektörümüzle, üniversitelerimizle, araştırma kuruluşlarımızla hep birlikte el ele vererek ülkemizi hedeflerine ulaştıracağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

 SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER