Asri Haber

Venezuela Türkiye’den işlenmiş gıda ürünleri istiyor

Ekonomi Bakanlığı davetiyle Türkiye’de bulunan Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa, Türkiye’den işlenmiş gıda ürünleri almak istediklerini söyledi ve Türk işadamlarını Venezuela’ya yatırım yapmaya davet etti.

Venezuela Türkiye’den işlenmiş gıda ürünleri istiyor
07 Aralık 2016 - 21:20 'de eklendi ve 337 kez görüntülendi.

Tortosa, İzmir temaslarının ilk durağında Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanlarıyla buluştu.

Venezuela’yı 32 milyonluk nüfusu, şu anda bulunduğu ekonomik kriz öncesinde 500 milyar dolara yaklaşan ekonomisi ile hedef pazar olarak gördüklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Venezuela’yla başta işlenmiş gıda ürünleri ihracatı olmak üzere potansiyel arz eden sektörlerde işbirliği ve yatırıma hazır olduklarını söyledi.

Ege Bölgesi’nin yıllık 5 milyar dolara ulaşan tarım ürünleri ihracatıyla, Venezuela’nın taleplerine cevap verebilecek konumda olduğuna işaret eden Ünlütürk, “Zeytin ve zeytinyağı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, su ürünleri, kanatlı eti, yumurta, bal, süt ürünleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, baharat, meyve sebze mamulleri, konserve, un, tütün, odundışı orman ürünleri başta olmak birçok gıda ürününün üretim merkeziyiz” diye konuştu.

Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa, Venezuela ekonomisinin petrol gelirlerine bağımlı olduğunu, petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke ekonomisinde deprem etkisi yaptığını, ekonomik açıdan güzel günlere dönmek için yabancı yatırımcıyı çekecek cazibeli bir reform hamlesi başlattıklarını kaydetti.

Venezuela ekonomisini petrole bağımlı halden kurtarmak istediklerini paylaşan Tortosa şöyle devam etti; “Venezuela için petrol, gaz, madencilik, demir-çelik, alüminyum, petrokimya, tarım, turizm ve ormancılıktan oluşan 9 ana sektör belirledik. Bu sektörlerde yabancı sermayenin yatırım yapmasını teşvik edecek reform paketini hayata geçiriyoruz. Bu reform Venezuela’nın nefes almasını sağlayacak. Şu anda ülkede kriz var ancak ekonomimiz yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Tünelin ucunda ışığı görüyoruz, bu ortamdan çıkmak için programımız var. Kriz dönemleri çok büyük fırsatları beraberinde getirir. Şu anda bunu fırsata çevirmek isteyen yabancı sermaye ülkemize yatırım yapıyor. Türk yatırımcıları da bekliyoruz. Türkiye’nin bizimle omuz omuza yürümesini istiyoruz.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro arasında her gün gelişen bir dostluk olduğuna işaret eden Tortosa, “Biz de bu ilişkiden aldığımız cesaretle Türkiye’ye geldik. İstanbul ve İzmir’de çok verimli görüşmeler yaptık ve beklentilerimiz daha da arttı. İki ülke arasında ekonomik, sosyal, kültürel ilişkileri çok üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Uluslararası ilişkilerimizi çeşitlendirmek ana hedefimiz. Başkomutanımız Hugo Chavez’in çok kutupluluk politikasını esas alıyoruz. Bu anlamda Türkiye işbirliği yapabileceğimiz ülkelerin başında geliyor” dedi.

Ziyaret detayları ile ilgili ayrıtı için http://www.eib.org.tr/basinodasi.asp?HaberId=2E010BB22B70404CBB9707B57A9EF2C6 adresini ziyaret edebilirsiniz.Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER